Neverne-Bebe.com forum

<< Nazad na Neverne-Bebe.com

Neverne-Bebe.com forum » Čestitke » SV. NIKOLA -19.12.2008.godine

Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
Autor Poruka

SIGI/1

Starija Beba

Pridružio: 17 Okt 2007

Poruke: 165

Lokacija: LALALEND


Poslao: Pet Dec 19, 2008 1:40 am

Odgovoriti sa citatom

SVETI NIKOLA ČUDOTVORAC

Sveti Nikola ili Nikoljdan je jedna od najčešćih srpskih krsnih slava i praznuje se 19. (6.) decembra, odnosno na dan kada se 343. godine nove ere upokojio arhiepiskop Mirlikijski sveti Nikolaj.

SVETI NIKOLA ČUDOTVORAC

Nikola je bio sin jedinac znamenitih i bogatih roditelja, Teofana i None, žitelja primorskog grada Patare u Maloazijskoj oblasti Likiji. Odmah po rođenju u Svetom Nikoli se, kako svedoci predanje, mogao raspoznati budući čudotvorac jer je prilikom krštenja mogao da stoji sam na svojim nogama bez ičije pomoći.

Pod uticajem svoga strica, koji je bio episkop grada Patare Sveti Nikola se posvetio svešteničkom životu i ubrzo se pročuo svojim neumornim radom, milosrđem i nepokolebljivom verom u Isusa Hrista. Posle smrti svojih roditelja, razdelio je svu imovimu siromasima ne ostavivši ništa za sebe. O njegovim milosrdnim delima zapisane su mnoge priče a među njima i priča o tri kćeri.

SVETI NIKOLA SE SMATRA ZASTITNIKOM:

dece, učenih ljudi, trgovaca, mornara, putnika uopšte… Smatra se da je običaj po kome se deci uoči Svetog Nikole u cipelice potajno stavljaju pokloni potekao otuda što sveti Nikola svoja dobročinstva nikada nije činio javno. Isti motiv se vezuje i za Božić Batu.

Nekada se na svim hrišćanskim brodovima nalazila ikona svetog Nikole a on se posebno praznovao duž Jadranskog i Sredozemnog mora gde je bio običaj da se na taj dan ne isplovljava a da se brodovi na pučini usidre i plovidbu nastave sutradan. Sveti Nikola je umro u petak 6. decembra (to je u našem veku 19. decembar po novom ili Grigorijanskom kalendaru) 343. godine i sahranjen je u sabornoj crkvi u Miri. Tu je njegovo telo počivalo više od sest vekova a hrišćani su dolazili na njegov grob i dovodili svoje bolesnike. Među njima su bili i Stari Sloveni sa reke Don čime se objašnjava zašto je sveti Nikola toliko poštovan kod Srba. Kada su Turci u jedanaestom veku osvojili Likiju mošti svetog Nikole su prenete u Bari u Italiju.

ZATO U LICNO I U IME FAN FORUMA BENDA " NEVERNE BEBE " SVIM BEBAMA ZELIM SRECNU SLAVU SV . NIKOLU

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email

Dunjica_ZA

Beba

Pridružio: 04 Avg 2007

Poruke: 56

Lokacija: Zajecar/Nis


Poslao: Pet Dec 19, 2008 12:48 pm

Odgovoriti sa citatom

zahvaljujem se jer je i meni danas slava,a i ja chestitam svima slavu i onima koji slave i onima koji idu na slavu!Razz Smile
_________________
Nebo za tebe sprema darove
novu ljubav nudi ti
meni ostaju zime i mrazevi
da me na te sjecaju
da te nemam, vise nemam
a trebam te

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger

Budjav lebac

Super Beba

Pridružio: 30 Apr 2007

Poruke: 3677

Lokacija: Novi Sad


Poslao: Pet Dec 19, 2008 12:54 pm

Odgovoriti sa citatom

srecna slava svima koji slave Smile
_________________
...i need to be silenced in silence where i hide my fear...

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger

Tea

Super Beba

Pridružio: 03 Apr 2007

Poruke: 1931

Lokacija: Pozarevac


Poslao: Pet Dec 19, 2008 3:33 pm

Odgovoriti sa citatom

Dunjica_ZA ::

zahvaljujem se jer je i meni danas slava,a i ja chestitam svima slavu i onima koji slave i onima koji idu na slavu!Razz Smile

_________________
sve sto mogu reci stane u dve reci..

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger

Brankica

Super Moderator

Pridružio: 02 Sep 2007

Poruke: 1709

Lokacija: I. Sarajevo


Poslao: Pet Dec 19, 2008 4:10 pm

Odgovoriti sa citatom

I meni... Very Happy

Srećna slava svima!!!
_________________
...čarolija...baš kao nekada...a ti si kao ja...skrivaš suze iza oblaka..

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

cokanovic

Super Beba

Pridružio: 30 Dec 2007

Poruke: 629

Lokacija: Beograd - Sabac


Poslao: Pet Dec 19, 2008 4:47 pm

Odgovoriti sa citatom

Dunjica_ZA ::

zahvaljujem se jer je i meni danas slava,a i ja chestitam svima slavu i onima koji slave i onima koji idu na slavu!Razz Smile


Zaboravila si i ovo: u Americi i na Zapadu, popularni Deda mraz se naziva Santa Claus, sto u prevodu znaci Santa Nicolaus (samo skr.) Stoga, Sv.Nikola jeste u stvari nas, pravi, Deda Mraz, samo su ga Ameri "capili"!!! Two thumps up Two thumps up

Sretna slava! Very Happy
_________________
After silence that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora MSN Messenger

Smooth Criminal

Super Beba

Pridružio: 27 Dec 2007

Poruke: 1234

Lokacija: Nis


Poslao: Pet Dec 19, 2008 7:55 pm

Odgovoriti sa citatom

srecna slava svima, posebno Djurdjevicima Wink
_________________
There's a wild wind blowing down the corner of my street...Every night there the headlight's glowing.

There's a cold war coming on the radio I heard... Baby,it's a violent world.

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

Jovana

Super Beba

Pridružio: 08 Jun 2008

Poruke: 755

Lokacija: Lazarevac,Srbija


Poslao: Sub Dec 20, 2008 1:56 am

Odgovoriti sa citatom

ja dosla malopre iz Cacka,od babe i dede

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger

love 27

Napredna Beba

Pridružio: 13 Sep 2008

Poruke: 308

Lokacija: Bac


Poslao: Sub Dec 20, 2008 5:27 am

Odgovoriti sa citatom

srecna slava svima koji slave
_________________
pogledaj u nebo,iznad oblaka,to sto tamo vidis,to smo ti i ja.....

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora

unfaithful babe

ZASLUŽAN ČLAN

Pridružio: 28 Jun 2007

Poruke: 1378

Lokacija: Kanada


Poslao: Sub Dec 20, 2008 6:09 am

Odgovoriti sa citatom

cokanovic ::


Zaboravila si i ovo: u Americi i na Zapadu, popularni Deda mraz se naziva Santa Claus, sto u prevodu znaci Santa Nicolaus (samo skr.) Stoga, Sv.Nikola jeste u stvari nas, pravi, Deda Mraz, samo su ga Ameri "capili"!!! Two thumps up Two thumps up

Sretna slava! Very Happy


U pravu si... Saint Nicholas = Santa Claus. Ja to skontala tek nedavno...hahah. Bilo je krajnje vrijeme posto je i meni to slava. Sretno svima koji slave! Smile

p.s. I da...ja i dalje vjerujem u Djeda Mraza i njegovu caroliju...
_________________
*Ko zna glasove misli, retko kada se oglasi glasom govora.
Ljudi se poštuju rečima, a vole ćutanjem.*

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

Tea

Super Beba

Pridružio: 03 Apr 2007

Poruke: 1931

Lokacija: Pozarevac


Poslao: Sub Dec 20, 2008 10:55 pm

Odgovoriti sa citatom

Cokanovic je u pravu.Mislim da sam na Discovery gledala pre mozda malo manje od godinu dana istrazivanje o Dedam Mrazu i tom povezivanju sa Sv.Nikolom.Da sad ne pisem nadugacko..ustanovili su da jeste to slavljen Sv.Nikola u stvari ali se nakon ne znam koliko godina pomerio datum pa je slavi kasnije i Coca cola mu je pre 40ak godina dala nov izgled u crvenom odelu sa irvasima.Cak je i konstitucija proveravana...A telo Sv.Nikole je valjda vraceno u crkvu gde je bilo u Italiji i tada se video tamo vatromet kada su ljudi primetili da se nesto slavi na obali i zato je pocet da se slavi kao neki poseban praznik..Tako nekako ukratko ide prica.
_________________
sve sto mogu reci stane u dve reci..

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger

Boka_NB

Super Beba

Pridružio: 30 Apr 2008

Poruke: 560

Lokacija: Panchevo


Poslao: Ned Dec 21, 2008 12:39 am

Odgovoriti sa citatom

Srecna slava svima koji slave...i ja spadam medju te redove Very Happy
_________________
Oh love don't let me go. Won't you take me where the street lights glow? I could hear rain coming, i could hear the sirens sound..now my feet won't touch the ground!

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora MSN Messenger
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati 
Strana 1 od 1


Prikaži poruke iz poslednjih:   
Skoči na:  


Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

eXTReMe Tracker