Neverne-Bebe.com forum

<< Nazad na Neverne-Bebe.com

Neverne-Bebe.com forum » Ostalo u vezi sa bendom » Koja je to nit koja Milanovim tekstovima daje tajnovitost ?

Odgovori na poruku
Autor Poruka

Petrica

ZASLUŽAN ČLAN

Pridružio: 31 Okt 2007

Poruke: 982

Lokacija: under the sea


Poslao: Čet Mar 06, 2008 3:09 pm

Odgovoriti sa citatom

@Nesh Duke, fascinirana sam Smile
@Babe, hvala Wink
_________________
Ljubav – kako boli... Ljubav u nama – prosto boli. Pusti sve naše dane... Ćuti – jer znaš da luda sam bez nas... JA SAM LUDA BEZ NAS!

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger

cokanovic

Super Beba

Pridružio: 30 Dec 2007

Poruke: 629

Lokacija: Beograd - Sabac


Poslao: Sub Mar 15, 2008 5:15 pm

Odgovoriti sa citatom

Jedna od meni najomiljenijih pesama je Serbian song. Ona ne sadrzi tekst, a ipak je neverovatno tajnovita. Komponovao ju je Milan, pre nesto vise od 10 godina. Po meni, pesma koja odise toplinom, duhovnoscu, religioznoscu, pokajanjem...toliko i misterijom vekova nase bogate istorije. Toliko me navodi na razmisljanje, da svako jutro kada je cujem, imam osecaj da se molim.

priznajem i da me cesto navodi na plac. Sad

Ako je ikako moguce, od srca mu se zahvaljujem na toj kompoziciji.
_________________
After silence that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora MSN Messenger

Nash Duke

Napredna Beba

Pridružio: 30 Jan 2008

Poruke: 423

Lokacija: Na putu za nju


Poslao: Sub Mar 15, 2008 7:12 pm

Odgovoriti sa citatom

Serbian song


Песма (музика) је предивна, снажна, има и пуноћу и ширину, и звучи као да садржи безброј речи.
Мислим да је пре свега намењена странцима (назив је на енглеском језику). Слушајући је могли би умногоме разумети душу и велико наслеђе српскога народа. Такође служи и нама као "подсетник".

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

cokanovic

Super Beba

Pridružio: 30 Dec 2007

Poruke: 629

Lokacija: Beograd - Sabac


Poslao: Sub Mar 15, 2008 11:36 pm

Odgovoriti sa citatom

"podsetnik", u potpunosti se slazem sa tobom!!!
_________________
After silence that which comes nearest to expressing the inexpressible is music.

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora MSN Messenger

Girl Interrupted

ZASLUŽAN ČLAN

Pridružio: 05 Dec 2007

Poruke: 3422

Lokacija: Srbija/Nis


Poslao: Ned Apr 06, 2008 1:34 pm

Odgovoriti sa citatom

Jako zahtevna tema, pa mi je trebalo malo vise slobodnog vremena da joj posvetim. Ali evo sad malo i mog razmisljanja i to o pesmi Bela kola. A sto se niti tice, takodje u izlaganju nanize.

Dugo sam razmisljala o ovoj pesmi. U pocetku sam samo bila sigurna da pesma nije ljubavna… ali o cemu je??? Nedavno sam pricala sa drugaricom o ovom tekstu i dosla do zakljucka koji me je licno odusevio jer se na neki nacin podudara s necim o cemu sam i ja napisala nesto.

Ljudi koji su na neki svojstven nacin umetnici u bilo kojoj vrsti umetnosti, moraju biti svesni jedne cinjenice a to je da njih od ostatka sveta razlikuje upravo ono “malo dete” koje nose u sebi. Svi znamo da deca imaju najvise razvijenu mastu i ona najiskrenija, najdublja osecanja, i da njima to nije strano. Neki stereotipi tvrde da s odrastanjem gubimo osecaj za mastanje jer smo sve svesniji surove realnosti koja ubija ovo prelepo umece. Medjutim, umetnici su upravo oni ljudi koji ne dozvole da im odrastanje ubije to dete vec da ga zauvek cuvaju negde duboko u sebi. Umetnost je pomoci tom detetu da sa svakim novim saznanjem realnosti samo jos jace bude ono sto jeste. DETE. To dete je izvor inspiracije. Kada dugo ne napisem nista, verujem da moje dete spava. Ponekod pokusam da ga probudim. Ume da nedostaje vise od bilo cega na ovom svetu. To je najjaca potreba. Najvaznije je biti svestan tog klinca i njegove moci. Osecati ga u sebi cak i kad spava. Ono sto ubija ovo divno stvorenje je upravo ono sto okruzuje svakog umetnika. Jednolicnost svakodnevice! Svi ti obicni ljudi koji hodaju ovom zemljom samo zato sto ne zele da polete. Oni samo ne umeju da osete jer ne znaju. Nikada nisu upoznali svog klinca i dozvolili su mu da nestane. To je ono sto kad pocne da se desava jednom umetniku, od preteranog uticaja tih ljudi, dete u njemu najvise oseca. I boli ga. Ubija ga. Najveca moc je upravo u tome da osetimo da je povredjeno i pomognemo mu da preboli time sto cemo stvoriti jos jedno u nizu umetnicko delo. Mislim da je Milan, ovom pesmom pokazao upravo sve ovo i pomogao svom klincu.

P.S. Ceo tekst, osim poslednjih stihova, zapravo izgovara dete, a ta dva stiha Milan.

Bela kola

Kupicu bela kola – tako mi imena
I vodicu te u svoj svet
“ovaj deo pokazuje da je dete povredjeno i da zeli da pomogne svom stvaraocu”

Ja delim sve na pola – u hodniku vremena
I dizem glavu kao suncokret
“pokazuje ono sto to dete predstavlja – pozitivu i nerazdvojivost koju ima sa svojim stvaraocem”

Ljubim ti obraze – prastam ti pobede
“govori jednu veliku istinu. Svaka pobeda,sreca svakog umetnika nasem detetu stvara bol. Jer samo iz velikog bola nastaje uetnost tj. samo kad je covek povredjen, dete je srecno jer moze da stvara i bude ono sto jeste. A time pomogne umetniku, i ucini da ta bol izadje iz njega u vidu umetnosti.”

Na zemlju mojih snova padaju zavese
I hladna rec se otkriva
“ponovo pokazuje kojiko je povredjeno i koliko oseca da umire. “hladna rec” moze biti pokusaj nekog umetnickog dela pisanog na silu, bez trunke osecaja.”

Los dan za poraze – sve znam al' bolece
“predivan stih koji pokazuje onaj najdublji osecaj deteta. Pokazuje koliko ustvari to dete razume svog umetnika. “los dan za poraze” – jos jedan obican neproduktivan dan, “sve znam al bolece” – razumevanje i potvrda onoga sto potenciram a to je da takve stvari POVREDJUJU to dete.”

Sanjam, ljubim – nista ne zri...
“prelepo. Govori da dete pokusava da izadje na povrsinu. Da se izbori. “sanjam, ljubim” to je ono u cemu je dete najbolje i ono na cemu se zasniva koren svakog umetnickog dela, “nista ne zri” – nazalost, nista ne nastaje. Uzalud se trudi.”

I preko polja idu – oni sto donose
Kisne kapi u nas svet
“govori o onom delu o ljudima i svakodnevici koji sam pomenula gore.”

Reci bez posvete – cuti, nek' osete
“ponovo, mozda i najjaci stih. Nije vazno samo napisati bilo sta. reci napisane na silu, bez trunke osecaja su samo obicne “hladne” reci koje nikada nece biti umetnost.”

Sanjam, ljubim – nista ne zri
Prastam, cutim – svuda si ti
“mislim da je suvisno komentarisati…”

I kako sve da bude – skroz drugacije
Da kazem glasno da si tu...
”ovo su reci koje Milan izgovara. Plasi se. Ali zna da je ovom pesmom pokazao svom detetu da ga oseca u sebi, da ga razume, da zna kako se oseca i sto je najvaznije DA VERUJE u njega. Ovom pesmom ga je probudio. Podrzao. Jer je osetio da je povredjeno a zatim se i on tako osetio i time pomogao i sebi i njemu. Iz zajednickog bola stvorio potvrdu povezanosti. I naravno jos jedno umetnicko delo.”

P.S. Ovo je moje vidjenje i moje misljenje o pesmi. Vrlo je lako moguce da uopste nije o tome. Ali eto. Ja sam to tako videla.
_________________
Kada za 1000 godina budem bila samo jos jedan stranac u beznadju, hocu li imati dovoljno snage da pogledam u nebo iza oblaka i shvatim koliko je zapravo veliki Bog?
Mozes li da pogledas u sunce kao na dlanu i ne dozvolis kisi da spere boju srece sa svih
nasih godina?

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger

vavlada

Super Beba

Pridružio: 09 Avg 2006

Poruke: 500

Lokacija: Valjevo


Poslao: Ned Apr 06, 2008 2:57 pm

Odgovoriti sa citatom

@Girl svaka cast ... stvarno duboko i dobro promisljeno ... Uklapa se u moje vidjenje, samo ja nikad ne bih umeo ovako da napisem sve sto mi je u glavi ... Svaka cast
_________________
"Zamisli na moment isto ovo vreme, zamisli onda iste ove ljude, zamisli i videces da sve je kao onda, jedina greska - to sam ja"

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora

Peca

Slučajni prolaznik

Pridružio: 20 Jul 2006

Poruke: 679


Poslao: Ned Apr 06, 2008 6:59 pm

Odgovoriti sa citatom

"Kupicu bela kola – tako mi imena
I vodicu te u svoj svet "

mislim da je zelja da je venca, i odveze u belim kolima u svoj svet, da bude samo njegova

"Na zemlju mojih snova padaju zavese
I hladna rec se otkriva "

sudar sa realnoscu.

"Sanjam, ljubim – nista ne zri... "

ocaj.

"Los dan za poraze – sve znam al' bolece"

ponovo sudar sa realnoscu.

"I preko polja idu – oni sto donose
Kisne kapi u nas svet "

svatovi, ali tudji.
ona je vec vencana sa drugim

tako ja vidim pesmu.
_________________
"Jedina važna stvar, kada budemo odlazili, biće tragovi ljubavi što ćemo ih ostaviti za sobom."
(A.S.)

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora

Smooth Criminal

Super Beba

Pridružio: 27 Dec 2007

Poruke: 1234

Lokacija: Nis


Poslao: Ned Apr 06, 2008 7:32 pm

Odgovoriti sa citatom

ja sam video skroz trece, ali se slazem sa Jovanom. Cak sam i napisao pre jedno godinu dana sastav koji je VRLO slican njenom tumacenju pesme. Postavicu ga uskoro, ako smem,naravno Wink
_________________
There's a wild wind blowing down the corner of my street...Every night there the headlight's glowing.

There's a cold war coming on the radio I heard... Baby,it's a violent world.

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

vavlada

Super Beba

Pridružio: 09 Avg 2006

Poruke: 500

Lokacija: Valjevo


Poslao: Ned Apr 06, 2008 7:38 pm

Odgovoriti sa citatom

@Peco, ubedljivo stoji i tvoje tumacenje Very Happy
Ja kad bih znao da napisem nesto pametno, ja bih ...
_________________
"Zamisli na moment isto ovo vreme, zamisli onda iste ove ljude, zamisli i videces da sve je kao onda, jedina greska - to sam ja"

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora

Girl Interrupted

ZASLUŽAN ČLAN

Pridružio: 05 Dec 2007

Poruke: 3422

Lokacija: Srbija/Nis


Poslao: Ned Apr 06, 2008 7:39 pm

Odgovoriti sa citatom

POSTAVI OBAVEZNO!!!! ja znam taj rad i GENIJALAN JE!!! postavi sto pre. Very Happy
_________________
Kada za 1000 godina budem bila samo jos jedan stranac u beznadju, hocu li imati dovoljno snage da pogledam u nebo iza oblaka i shvatim koliko je zapravo veliki Bog?
Mozes li da pogledas u sunce kao na dlanu i ne dozvolis kisi da spere boju srece sa svih
nasih godina?

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger

Smooth Criminal

Super Beba

Pridružio: 27 Dec 2007

Poruke: 1234

Lokacija: Nis


Poslao: Pon Apr 07, 2008 4:17 am

Odgovoriti sa citatom

OK. Ovo je skolski rad. Nadam se da ce vam se dopasti...

Da napomenem da je tema slicna Jovaninom TUMACENJU pesme , ne nuzno i samoj pesmi...


PUSTITE ME DA GOVORIM, DOK IMA VATRE U MENI

- Da li je kraj sveta kakvog poznajemo? Ili se iz haosa ponovo radja neki novi svet? Kako da pronadjem odgovor? I kako da me ljudi shvate?

Zatvoricu oci na trenutak. Dopustiti masti da me odvede negde duboko, ispod haosa i "realnog" sveta. Negde izmedju jave i sna... Nema granica. Nema prekora. Samo ja - i niko drugi. Dovoljan sam sam sebi da izrazim ono sto osecam - kroz najlepse, najdublje i najiskrenije reci. A kad otvorim oci, ne zanima me sta ce neko drugi reci. Jer znam da je ono sto sam stvorio suvise lepo i vredno da bih ga bacio u vodu...

- Kada pogledam oko sebe, vidim da se svet, kakav jeste, krece u meni nepoznatom pravcu, i bojim se da ne padnem u ocaj, ili da i sam ne postanem deo tog haosa.

Ne osvrcem se na haos oko sebe. Tu vatru koju cuvam, ne odajem svetu lako, kroz bes i reci bez uma. Vatru zadrzim za sebe. Njom ogrejem svet koji vidim iza svojih ociju, i ciji je haos samo moj, sa kojim ja sam moram da se nosim. Pa neka kazu da sam sebican. Ja njih ionako ne cujem. Ja sam od njih odavno daleko...

- Ma koliko god se trudio da odrzim u zivotu to unutrasnje dete koje me cini nevinim i smelim, bojim se da se ne uplasi i dozvoli da ga haos proguta.

Zasto posustajati? Haos ne postoji. Sve je decija igra. Zamislim kulu od karata koja se moze srusiti svakog trena, samo trenutkom nepaznje, ali ne dozvolim da se to desi, jer, previse je truda ulozeno u nju da bi sad pala. Umesto toga, dopustim sebi da dodam jos par karata - jer, iako to znaci da ce njeno postojanje biti joz teze - uvek postoji nada da imam keca u rukavu. Cak iako budem cekao citavu vecnost, ovo je ipak igra bez prestanka. I dete ce ziveti...

VATRA GORI VECITIM PLAMENOM.
- Heraklit iz Efesa (535-475 p.n.e.)
_________________
There's a wild wind blowing down the corner of my street...Every night there the headlight's glowing.

There's a cold war coming on the radio I heard... Baby,it's a violent world.

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

neverna_beba

ZASLUŽAN ČLAN

Pridružio: 03 Mar 2007

Poruke: 1660

Lokacija: NS


Poslao: Uto Apr 08, 2008 2:31 pm

Odgovoriti sa citatom

Peco, sjajno mi je Tvoje vidjenje pesme
Nadam se da ce Milan to procitati... Wink
_________________
"Mi gorimo u plamenu - ljubavi..."

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora

Smooth Criminal

Super Beba

Pridružio: 27 Dec 2007

Poruke: 1234

Lokacija: Nis


Poslao: Sre Apr 09, 2008 2:52 am

Odgovoriti sa citatom

A da i meni se svidja ta ideja Peco. Ja imam pa neko skroz trece vidjenje pesme, ali i tvoje i Jovanino je fantasticno...

Ne znam da li da napisem... Ali 'ajde napisacu...

Posto znamo da je Milan veliki vernik, po meni je ovo pesma o Bogu... Na neki nacin...


"kupicu bela kola,tako mi imena, i vodicu te u svoj svet"

- Milanovo obecanje Bogu da ce on uvek biti njegov vodic u zivotu (Bog Milanu,naravno)

"ja delim sve na pola u hodniku vremena i dizem glavu kao suncokret"

- Sve sto Milan ima prepisuje kao zaslugu Bogu, i sve je usmereno ka nebu, tj. Njemu

"ljubim ti obraze,prastam ti pobede"

- Obrazi mogu da predstavljaju ikone, a pobede ratove i ostale lose stvari u svetu

"na zemlju mojih snova padaju zavese, i hladna rec se otkriva"

- realnost koja pokusava da poljulja veru , koju je tesko odrzati u takvim trenucima

"los dan za poraze, sve znam al' bolece"

- opet,dokaz da nije lako odrzati veru u teskim trenucima, kad treba samo ostati nem na svu nepravdu u svetu , i nauciti da je to balans izmedju dobra i zla, da je sve to Bog.

"Sanjam, ljubim, nista ne zri. Prastam , cutim, svuda si ti."

- ponovo realnost koja opisuje da iako je vera jaka, desavaju se lose stvari, i sve je to Bozije delo...

"Preko polja idu oni sto donose kisne kapi u nas svet"

- ljudi koji nanose svetu zlo...

"Reci bez posvete,cuti nek osete"

- odavanje casti nastradalim ljudima, i uteha u molitvi

"I kako sve da bude skroz drugacije, da kazem glasno da si tu?"

- poslednje ispitivanje vere, neki vrhunac bola i tragedije, polako predavanje besu...

"Kupicu bela kola, tako mi imena, i vodicu te u svoj svet"

- Ipak odgovor lezi u Bogu. Posle preispitivanja vere, jedino utociste je u molitvi i privrzenosti Bogu. Jer da nije tako, pobedio bi bes i onda bi sve izgubilo svoj smisao, predao bi se besu i postao kao i svi drugi koji unistavaju dobro na svetu...



Nisam hteo da ovo postavim, jer mozda ljudi nece da shvate na pravi nacin. Ali sam skoro procitao na fakultetu pesmu George-a Herberta - "The Collar" koja ima slicnu tematiku... Rec je o svesteniku koji je ceo svoj zivot posvetio Bogu i sada pita da li je bilo vredno...
Predugacka je i ne bih da je sad postavljam celu, ali evo prve i poslednje strofe...


1.

I struck the board and cried, "No more!
I will abroad! What, shall I ever sigh and pine?
My lines and life are free: free as the road,
Loose as the wind, as large as store.
Shall I still be in suit?"

POSLEDNJA STROFA

But as I raved, and grew more fierce and wild
At every word, I thought I heard one calling: "Child!"
And I replied , "My Lord."


E sad, ja mozda MNOOOOGO LUPAM GLUPOSTI ali Boze moj hehe...
_________________
There's a wild wind blowing down the corner of my street...Every night there the headlight's glowing.

There's a cold war coming on the radio I heard... Baby,it's a violent world.

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

Smooth Criminal

Super Beba

Pridružio: 27 Dec 2007

Poruke: 1234

Lokacija: Nis


Poslao: Sre Apr 09, 2008 2:53 am

Odgovoriti sa citatom

Slucajno 2 puta Sad
_________________
There's a wild wind blowing down the corner of my street...Every night there the headlight's glowing.

There's a cold war coming on the radio I heard... Baby,it's a violent world.

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

Brankica

Super Moderator

Pridružio: 02 Sep 2007

Poruke: 1709

Lokacija: I. Sarajevo


Poslao: Sre Apr 09, 2008 2:28 pm

Odgovoriti sa citatom

Milanova igra riječima,upravo je to ono što daje jačinu njegovim tekstovima.
Jedan tekst-tri različita tumačenja,i sva tri dobro obrazložena,sva tri imaju svoje mjesto.
Bravo!
_________________
...čarolija...baš kao nekada...a ti si kao ja...skrivaš suze iza oblaka..

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

Smooth Criminal

Super Beba

Pridružio: 27 Dec 2007

Poruke: 1234

Lokacija: Nis


Poslao: Sre Apr 09, 2008 7:13 pm

Odgovoriti sa citatom

Bila bi najjaca fora da je poenta nesto skroz cetvrto hehe! Very Happy
_________________
There's a wild wind blowing down the corner of my street...Every night there the headlight's glowing.

There's a cold war coming on the radio I heard... Baby,it's a violent world.

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

DiDi_neverna beba

Super Beba

Pridružio: 27 Okt 2007

Poruke: 570

Lokacija: Leskovac-Beograd


Poslao: Sre Apr 09, 2008 7:32 pm

Odgovoriti sa citatom

zasto bi bila? ...sve je onako kako se kome cini...
_________________
http://alas.matf.bg.ac.yu/~ml06172

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora

Smooth Criminal

Super Beba

Pridružio: 27 Dec 2007

Poruke: 1234

Lokacija: Nis


Poslao: Čet Apr 10, 2008 1:12 pm

Odgovoriti sa citatom

da znam, ali zanima me kako Milan vidi tu pesmu...
_________________
There's a wild wind blowing down the corner of my street...Every night there the headlight's glowing.

There's a cold war coming on the radio I heard... Baby,it's a violent world.

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

Nash Duke

Napredna Beba

Pridružio: 30 Jan 2008

Poruke: 423

Lokacija: Na putu za nju


Poslao: Sub Apr 19, 2008 12:31 am

Odgovoriti sa citatom

Са малим закашњењем...
Гирл твоје виђење песме Бела кола је сјајно, као и излагање.
И остали су "на нивоу", али један морам издвојити.
Феноменалан лајт- мотив: дете у нама.
Сањала си, љубила и тако је сазрео тај пост.

Драго ми је што ова тема живи, па да бих томе допринео ево неколико реченица везаних за горе наведени пост.

Не бих рекао да "свака победа,
срећа уметника ствара бол у детету".
Себична, славољубива, користољубива победа ствара тај бол.
Ако стваралац побеђује ширећи љубав,
дајући срећу другима и дете је срећно.
Уметност не мора да настаје само из бола,
већ и из радости, љубави и среће.
Тако би барем требало да буде,
али то је реткост у овом залуталом свету.
Кад уметност служи као "филтер" за бол онда је то разумљиво.
Али то није циљ.
"Ако не будете као деца, нећете ући у Царство небеско".
А шта је Царство небеско ако није радост, љубав и срећа?
Примећујем да Милан све више слуша клинца у себи,
и на тај начин не јадикује због свеприсутног мрака,
него први пали светиљку оптимизма.
Такав је последњи албум Беба.

П.С. Док ово пишем слушам Да има нас.

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

Peca

Slučajni prolaznik

Pridružio: 20 Jul 2006

Poruke: 679


Poslao: Čet Maj 08, 2008 6:49 am

Odgovoriti sa citatom

Posle dugo razmisljanja.... ipak cu skupiti hrabrost i reci - mozda je pesma 'Ikona' posvecena Bogu.
Evo detaljne analize pesme.

Mali uvod prvo...
Malo sam proucavao "teologiju", moram to ipak da napomenem.
Nisam citao crkvene knjige Very Happy ali su mi se pod ruku nasla dela ljudi za koje mogu slobodno reci da su duhovno veoma prosveceni.
Svi ti pisci, bilo da su religijski ili svemu tome imaju psiholoski pristup - pricaju o zapravo istoj temi, samo je razlicito opisuju.
Tacka u kojoj se svi ti pisci, psiholozi i teolozi slazu se moze opisati kao sledece [ukratko]:
Stvari se na ovom svetu dele na dve stvari - strah i ljubav.
Najuzvisenija ljubav = Bog.
I oko ove definicije nece ni teolozi da se bune.
Stvar je u tome - cime cemo da ispunimo svoju dushu.
Ako je ispunimo ljubavlju - priblizavamo se uzvisenju... Bogu... prosvetljenju... raju u dushi.
Strah nas udaljava od svega toga u svakom pogledu - kontra smer.
Potpunim stapanjem sa ljubavlju u svakom pogledu - vodi ka sjedinjavanju sa Njim, ili Njom - najuzvisenija ljubav.
Zato u veri nikada ne sme biti straha i sumnje u Boga. Kada na taj nivo dodjes - oslobadjajuci se svih strahova - moze se reci da si na putu ka uzvisenju.
Dakle - ljubav i strah = Bog i udaljavanje od toga.
Alfa i omega.
Psiholozi ce da dodaju i to da su "strah i ljubav" dva elementarna osecanja, iz kojih nastaju i sva druga osecanja.
Stvari se dakle u osnovi dele na to, kao levo i desno.
Ljubav i strah = Bog i udaljavanje od njega.

Sada mogu da krenem da analiziram pesmu Smile

Dakle, pod pretpostavkom da se obraca Bogu, najuzvisenijoj ljubavi...

Strah – ti i ja
Ovo je prva stvar zbog koje sam poceo da slutim da je pesmu posvetio Bogu.
Strah na jednoj strani - ti [Bog] - i "ja" [Milan].
Levo, desno, i "ja".
Tri elementarne stvari u svacijoj prici.
Milan na raskrsnici izmedju ljubavi i straha.

Sumnjam da si ikad bio tu – bas stvarno
Pesma je pisana kada je Milan duboko razocaran, povredjen.
Sumnja da je Bog uopste prisutan vise, sumnja da je Bog ikad bio 'tu', u njemu...
To je ta stvar koja nas pokoleba u veri, da li je Bog zaista 'tu', "bas stvarno".

Reci – dokle
Reci su Milanove molitve... pita dokle da se moli, kada Bog ne uslisava te reci.

Laz, po stoti put...
Ovde je pitanje sta podrazumeva pod 'laz', odnosno - cime se to on zavarava.
Da li je poceo da misli da je vera u Boga ta 'laz'.
Ili ga Bog zavarava [zamagljujuci njegovu veru - stavlja ga na iskusenje - ometa ga na putu ka Bogu svakodnevnim problemima]

Ljubomora u grudima
Ljubomora je jedna od losih stvari koje imamo... i na putu ka Uzvisenju to je jedna od stvari koju trebamo da iskorenimo iz sebe, cisteci dushu potpuno od mrznje i ljubomore.
On na ljubomoru gleda kao na stvar koja nam je namerno usadjena u grudi... da bi uspeli da je prevazidjemo, i uzdignemo se iznad toga.
Ocigledno je Milan povredjen u ljubavi i ovde je tacka gde se oba tumacenja pesme susrecu - i ovo da je pesma posvecena Bogu i ono da je posvecena nekoj devojci.

Gorak je med sa tvojih usana
Tezak zivot pod tolikim iskusenjima, i pred tolikim putem koji jedna dusha mora da predje na putu ka Uzvisenju.

Ja zivim tu –
Tako blizu sna – a tako daleko...

"Raj je ovde i sada" rekao je Isus - zeleci da kaze da je raj vec tu, pred nama, samo ga treba spoznati u dushi.
Milan zivi tu, tako blizu tom raju, ali "tako daleko" - nikako da kroci u njega, zbog bolova koje mu zivot nanosi.

Kao ikona – ti u meni spavas
Ej – kako te volim

Predivno receno, ovo me ostavlja bez reci, i ovo se ne mora ni komentarisati.
I pored svega - on ipak nastavlja na putu ka Bogu, ljubav pobedjuje, voli Boga jer ga spoznaje u sebi, i zna da i Bog voli njega.
Sama rec 'ikona' - asocira na nesto najsvetije - ukazuje na Boga.

Kao ikona – ti u srcu nosis mir, onih dana –
A to bas boli...

Ali ipak kaze Bogu da ga on prilikom svih tih iskusenja - ne stedi puno.
Unoseci u njegovu dusu secanja, koja bas bole...
Secanja na one dane kada je bio srecan, kada je imao mir i ljubav u dushi, i veru u Boga.

San ni nocas da mi dodje
Znam – tu si da dan mi krades

Gubi veru... ne moze da zaspi od beznadja...
I kaze Bogu "znam - tu si da mi dan ukrades svakodnevnicom", kako bi ga jos vise iskusavao, i udaljavao od sustinske spoznaje.

Cuti – bolje
Laz, po stoti put...

Ovde je ponovo isto pitanje, sta podrazumeva pod 'laz'.
I da li samom sebi kaze "cuti bolje", da ne bi nastavio da gubi veru.
Ili kaze Bogu da nastavi da cuti, jer se mozda plasi sta ce Bog reci...
Ili je ironicno to rekao Bogu "cuti bolje", posto nikada nije cuo Boga 'bas stvarno'.

Nijedna rec – u zao cas
Bog cuti i kada je njemu najteze......

Prosto smo tu – a nigde nema nas
Zna da su obojica tu, ali je izgubio veru... i nigde ih vise nema njih dvoje...

I bas k'o da sve, to sve sto znam –
K'o da nije ni bilo

To sve sto zna - spoznaja da je Bog u njegovoj dushi - sada se cini da to 'jedinstvo' nikada nije ni postojalo...

no... na kraju ipak vraca veru... ljubav pobedjuje...

....Kako te volim...



=============================

e sad... ko ce ga znati kome je posveceno... jer je stvar u ljubavi - a Boga je tu lako staviti, kao najuzviseniju ljubav.
mozda je pesma posvecena i Bogu i nekoj devojci, i namerno tako dvosmislena...
_________________
"Jedina važna stvar, kada budemo odlazili, biće tragovi ljubavi što ćemo ih ostaviti za sobom."
(A.S.)

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Odgovori na poruku 
Strana 2 od 5
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci

Prikaži poruke iz poslednjih:   
Skoči na:  


Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

eXTReMe Tracker